بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان مازندران ترویج و تعمیق فرهنگ مهدویت هدف ما است . هم‌اکنون 34 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

نقش جوان در روی کار آمدن دولت صاحب الزمان(عج)/کیفیت انتظار در فصل جوانی

خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام نصوری با اشاره به نقش جوانان در زمینه سازی برای ظهور حضرت حجت(عج)، گفت: شجاعت و شهامت شان در صورتی که حق را ببینند به خوبی از عهده مدیریت بر می آیند، به همین جهت بسیاری از مسئولیت ها در دوران ظهور به آنها سپرده می شود.
حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا نصوری، معاون تبلیغ و اطلاع رسانی مرکز تخصصی مهدویت در گفت وگو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان گفت: خداوند در آیه چهارم سوره مبارکه تین می فرماید: «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ»، «براستى انسان را در نيكوترين اعتدال آفريديم»، احسن تقویم به دوران زندگی زیبای جوانی تعبیر شده است که نشان می دهد، جوان دارای قدرت و دوران جوانی نعمت الهی است که انسان می تواند درآن ایام برای آینده و مسائل پیشروی خویش به عنوان توشه بهره ببرد.

وی با اشاره به تاکیدات نبی مکرم اسلام(ص) مبنی بر اینکه قدر دوران جوانی را قبل از پیری بدانید، اظهار کرد: با نگاه به سیر تاریخ زندگانی ائمه اطهار(ع) می توان بوضوح متوجه یاری رسانی جوانان به امامشان بود، به طوری که هر جا جوانان پای کار بودند، در فضای آن جامعه، برنامه ها و اقدامات با شتاب و سرعت بیشتری انجام شده است، به عنوان مثال در عصر بعثت جوانان، دلداده، فرمانده، فرمانبر، فرماندار، مبلغ و یاری گر پبامبر(ص) بودند و برنامه های مختلف را مدیریت می کردند، در واقعه عاشورا هم شخصیت هایی همچون حضرت عباس(س) و حضرت علی اکبر(ع) یاری رسان امام حسین(ع) بودند.

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت قم با بیان اینکه در عصر ظهور نیز جوانان یاری رسان و جزو یاران حضرت حجت(عج) خواهند بود، تصریح کرد: حضرت مهدی(عج) هم در دوران ظهور با وجود سن زیاد، ولی جوان به نظر می رسند و این دلیلی بر اهمیت و موضوعیت جوان در آن دوران دارد.

حجت الاسلام نصوری با اشاره به دلایل قرار گرفتن جوانان جزو یاران حضرت بقیه الله(عج)، گفت: جوان به دلیل داشتن صفای باطنی، حق و حقانیت را به راحتی می پذیرد و زیباگرا است و عصر ظهور هم عصر زیبایی است، علاوه بر این، جوانان به دلیل شجاعت و شهامت شان در صورتی که حق را ببینند به خوبی از عهده مدیریت بر می آیند، به همین جهت بسیاری از مسئولیت ها در دوران ظهور به آنها سپرده می شود.

این کارشناس در حوزه مهدویت هیجان و انقلاب درونی را از دیگر ویژگی های جوان برشمرد و ابراز کرد: جوان در صورتی که مسیر عدالت معنوی و حقیقت را به درستی طی کند، در مسیر زمینه سازی برای ظهور در صراط مستقیم حرکت خواهد کرد، زیرا جوان نوگرا و از بدعت و خرافه بیزار است و در دوران حضرت حجت(عج) هم نگاه اینچنینی خواهند داشت و این نشان دهنده خصوصیات خوب جوانان است که اگر وظایفشان را به خوبی بدانند، می توانند همانند حضرت علی اکبر(ع) یاری رسان حضرت مهدی(عج) باشند.

وی با تبیین وظایف جوانان برای زمینه سازی ظهور، تاکید کرد: محور اولی که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد، کسب معرفت نسبت به حضرت مهدی(عج) است، اینکه نگاه حق و آراستگی داشته باشند و این موضوع را مد نظر قرار دهند که چقدر رویکردشان امامی و شناخت شان نسبت به حضرت(عج) به چه میزان است و در مباحث سبک زندگی تا چه اندازه ای همانند حضرت علی اکبر(ع) توحیدمحور، تسلیم امام، شجاع، ولایت مدار اند و مهرورزی جدی نسبت به حضرت حجت(حج) دارند.

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت محبت به امام زمان(عج) را از دیگر ویژگی های جوانان زمینه ساز ظهور دانست و گفت: محبت، لازمه معرفت است در صورتی که این محبت در جوان منتظر عمیق همراه با اطاعت امام(عج) و نایب امام(ع) باشد، به گونه ای که محبت به حضرت(عج) را جدی بگیرد و ایشان را دوست داشته باشد و خودش را برای ایشان فدا کند، برنامه ریزی اش به خوبی پیش می رود و انتظارش کاربردی می شود و در این صورت تلاش می کند که دیگران را هم به این مسیر دعوت کند.

حجت الاسلام نصوری تمرین اطاعت و فرمانبرداری از حضرت حجت(عج) را ویژگی دیگر جوانانِ زمینه ساز ظهور نام برد و افزود: منتظر در صورتی که در دوران انتظار به قوانین التزام داشته باشد و آن را رعایت کند، می تواند زمینه ساز واقعی حضرت(عج) باشد. علاوه بر این، منتظر ظهور باید از امام عصر(عج) حمایت کند و با بینش عمیق به خدا، امام، انسان، هستی و جهان در این مسیرگام بردارد.

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه نگاه حضرت مهدی(عج) در عصر ظهور جهانی، مبارزه و جهاد علیه ظلم و جور است، ابراز کرد: جوان با داشتن نگاه و بینش عمیق می تواند برای زمینه سازی ظهور، طرح و برنامه داشته باشد و در این صورت است که زمینه ساز اصلاح امور می شود و می تواند در فضای همدلی و یکرنگی، وحدت را برپا کند.

وی در پایان،داشتن فعالیت علمی و عملی را راهکاری مناسب برای مبارزه با خرافه ذکر کرد و یادآور شد: با عملی کردن چنین مولفه هایی، جوان منتظر ظهور می تواند بسترساز ظهور برای حضرت منجی (عج) شود.
آخرین ویرایش
در 1399/8/20 12:27

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
01133311830
ساری . خیابان انقلاب . کوچه خسرویه . روبروی درب پارکینگ اداره دارائی ،ساختمان موقوفه افراپلی .طبقه اول
پیامک
30001366