بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان مازندران ترویج و تعمیق فرهنگ مهدویت هدف ما است . هم‌اکنون 34 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

جوان زمینه ساز باید به علم و تکنولوژی مسلح باشد

خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام نصوری با اشاره به نقش جوانان در زمینه سازی ظهور گفت: یک تصور نادرست وجود دارد که علم و تکنولوژی با ظهور منافات دارد، در حالی که اینگونه نیست. اتفاقا علم و تکنولوژی در اختیار حضرت حجت علیه السلام قرار می گیرد.
حجت الاسلام محمدرضا نصوری، مدیر ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت در گفت و گو با خبرنگارخبرگزاری شبستان در رابطه با «جایگاه جوانان در بسترسازی برای ظهور»، اظهار کرد: نقش جوانان در امر بسترسازی ظهور و زمینه سازی برای این رویداد بزرگ جهانی، بسیار قابل توجه است و به دلیل همین اهمیت بالا، جوانان ابتدا باید آمادگی هایی را در خود و سپس در اجتماع ایجاد کنند.

وی افزود: نخستین آمادگی لازم برای جوانان، «آمادگی فکری» و «ارتقای سطح علمی» است. چرا که رسیدن به فضای دوری از تبعیض نژاد و تبعیض منطقه و در مجموع، داشتن نگاه عالمانه در تمام شئونات زندگی، نیازمند یک نوع آمادگی فکری است که جوانان باید آن را ایجاد کنند. امروز شما شاهد این واقعیت هستید که هر جا در عرصه های علمی جوانان رشد کرده اند، آن جامعه به بلوغ فکری خوبی دست یافته است.

کارشناس مهدوی با اشاره به اهمیت این آمادگی گفت: این موضوع یکی از نیازهای اصلی برای زمینه سازی ظهور است. چون کار حضرت حجت علیه السلام در زمان ظهور، یک کار علمی است؛ فضا، فضای عالمانه است. بنابراین، نگاه به آن دوره هم باید عالمانه و فکری باشد. این وظیفه اول جوان است که در خود و در جامعه، آمادگی فکری ایجاد کند.

حجت الاسلام نصوری ادامه داد: وقتی در جوان آمادگی فکری ایجاد شود، ناخودآگاه در جامعه نیزاین آمادگی ایجاد می شود و جامعه روزبه روز شاهد تحولات بیشتری خواهد بود.

وی دومین آمادگی لازم برای جوان زمینه ساز را «آمادگی فرهنگی» برشمرد و گفت: توجه به رعایت های عمومی جامعه و آمادگی فرهنگی، مسئله ای مهم است. امروز حلقه مفقوده در جامعه ما «ادب» و «تقوا» در تمام شئونات زندگی است. جوان باید این مسئله را به عنوان یک نگاه فرهنگی مورد توجه قرار دهد. یعنی در تمام مسایل آن را دخالت بدهد. با توجه به این که نسل جوان همیشه به دنبال نگاه نو و زیبادوستی است، اگر قشر جوان جامعه به دنبال عملی کردن این رویکرد باشد، موضوع «فرهنگسازی» در جامعه محقق می شود.

مدیر ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت تاکید کرد: اینکه در روایات تصریح شده که جوانان بیش از هر گروه سنی دیگری در جامعه، مشتاق یاری امام عصر(عج) خود هستند به همین دلیل است. چون امام با صداقت فرهنگ اصیل اسلامی را بیان می کند و جوان که طالب اصالت و زیبایی است گرایش زیادی به امام پیدا می کند. از همین رو ،به نظر می رسد نسل جوان باید امروز و در روزگار غیبت، رویکردها و آمادگی هایی را برای روزگار ظهور در عرصه فرهنگی در خود ایجاد کند.

آمادگی دیگری که حجت الاسلام نصوری به آن اشاره کرد موضوع «آمادگی اجتماعی» است که در این رابطه تصریح کرد: حضرت مهدی علیه السلام چگونه قرار است با ظلم مبارزه کنند؟ چگونه قرار است با تلخی ها و بدی های جامعه مقابله کنند؟ جوان امروز باید نسبت به تلخی هایی که در زندگی مادی امروز وجود دارد، توجه داشته باشد. اما نکته مهم در این رابطه آن است باید در این عرصه دوری از یأس و ناامیدی را سرلوحه کارها قرار داد تا به یک آمادگی مطلوب اجتماعی رسید.

وی ابراز کرد: دغدغه جوان در نگاه اجتماعی، باید کسب لقمه حلال و وفای به عهد باشد. جوان باید به دنبال آن باشد که بتواند فضای معنوی را در جامعه رشد و گسترش دهد. چون وقتی بتواند اجتماع را رشد داده و هماهنگ کند یعنی عملاً توانسته یک جامعه زمینه ساز را آماده کند.

نصوری در ادامه به «آمادگی به لحاظ تکنولوژی» اشاره کرد و گفت: یک تصور نادرست وجود دارد که علم و تکنولوژی با ظهور منافات دارد، در حالی که اینگونه نیست. اتفاقا علم و تکنولوژی در اختیار حضرت حجت علیه السلام قرار می گیرد. ما امروز اگر با فضای تکنولوژی روز آشنا باشیم و علوم روز را فرا بگیریم، بهتر و بیشتر می توانیم بسترها را آماده کنیم. به عبارت دیگر، کار حضرت(عج) را راحت تر و سبک تر خواهیم کرد. چرا که در این صورت جامعه به سوی مساوات پیش می رود به سمت صلح حرکت و پیشرفت ها را سریع تر دریافت می کند.
آخرین ویرایش
در 1399/8/20 13:35

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
01133311830
ساری . خیابان انقلاب . کوچه خسرویه . روبروی درب پارکینگ اداره دارائی ،ساختمان موقوفه افراپلی .طبقه اول
پیامک
30001366