بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان مازندران ترویج و تعمیق فرهنگ مهدویت هدف ما است . هم‌اکنون 34 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

متولیان فرهنگی، مراکز مهدوی را به رسمیت نمی شناسند/بی تفاوتی ها غیبت را طولانی کرده است

خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام نصوری گفت: باید مردم و جامعه از حالت بی تفاوتی در دوران غیبت خارج شوند و هر روز که به دوران غیبت افزوده می شود احساس زیان داشته باشیم چرا که همین بی تفاوت بودن ها باعث می شود تا غیبت همچنان ادامه پیدا کند.
به گروه مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان، «دلایل عدم وجود و غلبه گفتمان مهدویت در جامعه و راهکارهای حل این مسئله» موضوعی است که در گفت وگو با حجت‌الاسلام محمدرضا نصوری، معاون ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت به بحث گذاشته ایم؛ در بخش نخست این گفت وگو بیان شد که «انتظار امام مهدی (ع) از ما این نیست که هر وقت دچار گرفتاری شدیم، یاد ایشان بیفتیم بلکه باید همه جا و در تمام وجوه زندگی به امام(عج) توجه داشت و ایشان در تمام شئونات زندگی قرار داشته باشند نه تنها در گرفتاری ها، نه فقط نیمه شعبان یا در دعای ندبه و ... این نگاه کهنه گرایی، ما را از اولویت های معارف مهدوی دور می کند.«
حجت‌الاسلام محمدرضا نصوری، کارشناس مهدوی درباره «راهکارهای تبدیل مباحث مهدوی به گفتمان روز جامعه» اظهار کرد: من پیش از این اشاره کردم که امروز آموزه مهدویت نه تنها به شکل یک گفتمان در جامعه ما عرضه نشده بلکه حتی برخی، اطلاعات درست و صحیحی از اصل این موضوع نیز ندارند.
وی افزود: به عنوان مثال ذکر کردیم که ذائقه امروز عموم مردم ما درباره آموزه های مهدوی، بحث «تطبیق دادن علائم ظهور» است. وقتی ذائقه جامعه به دنبال تطبیق گرایی یا به دنبال نشانه های ظهور باشد، طبیعی است که افراد حتی اگر نگاه حداقلی و معرفت حداقلی از علائم ظهور داشته باشند بلافاصله وقتی رویدادی را می بینند، تطبیق می دهند و این نگاه یکی از عوامل تحریک کننده جامعه است.
کارشناس مباحث مهدوی تصریح کرد: بسیاری از مردم ما فقط یک نگاه عاطفی به امام مهدی علیه السلام دارند، یعنی امام مهربانی که هر گاه دچار مشکل شدند، می توانند به ایشان پناه ببرند.
کارشناس مباحث مهدوی ادامه داد: «پررنگ شدن موضوع ملاقات و دیدار با امام(عج)» و «کمکاری متولیان فرهنگی به ویژه متولیان عرصه دینی» از دیگر معضلات این عرصه است که به آن اشاره و آفات و آثار زیانبار آن برای جامعه را تشریح کردیم.
ضرورت رویکرد علمی به مباحث مهدوی
معاون ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت در ادامه به موضوع ارائه راهکار برای بررسی و رفع این عوامل اشاره کرد و افزود: نخستین راهکار این است که باید رویکرد اصلی جامعه را به سوی «مباحث علمی مهدوی» پیش برد. مراکز علمی باید تقویت شود، کارشناسان باید در عرصه های علمی مهدویت ورود پیدا کنند، مردم باید در زمینه های مختلف مهدوی شامل رسانه، فیلمسازی، کتاب، رُمان و انیمیشن و... اطلاعات کافی داشته باشند. به عبارت دیگر همه ابزارهای هنری و غیرهنری باید در اختیار مباحث علمی قرار گیرد تا رشد علمی برای معرفت به امام(عج) را ارتقاء دهد.

محقق و پژوهشگر مهدوی تصریح کرد: اگر رشد علمی در جامعه وجود داشته باشد، جامعه پخته می شود و وقتی جامعه پخته باشد هیچ وقت جهل به سراغ آن نمی آید در نتیجه جامعه به سوی آسیب و انحراف حرکت نمی کند. چنین جامعه ای عادت می کند که هم عالِم و اندیشمند پویا داشته باشد و هم خود به عالم ِ پویا مراجعه کند.
هر روز که به غیبت افزوده می شود احساس زیان داشته باشیم
حجت الاسلام نصوری مهندسی در زمینه های مختلف را از دیگر راهکارهای موجود در این عرصه برشمرد و گفت: طراحی مهندسی در زمینه های مختلف از اخلاق، تربیت، سیاست، اقتصاد، مباحث اجتماعی و فرهنگی نیاز است تا امام (ع) روح حاکم در تمام شئونات زندگی ما باشد. این طراحی مهندسی متاسفانه تاکنون شکل نگرفته و این در حالی است که همه به وجود مبارک امام عصر (ع) اعتقاد و ایشان را قبول دارند اما وقتی گفته می شود در رویکردها نگاه عملی داشته باشید، می بینیم طراحی مهندسی در این رابطه وجود ندارد.
وی در همین رابطه ابراز کرد: مراکزی که در عرصه مهدوی کار می کنند از سوی متولیان و دستگاه های فرهنگی به رسمیت شناخته نمی شوند و در نتیجه وقتی از این مراکز مطالبه ای برای ایده پردازی نمی شود، خروجی خاصی هم وجود ندارد.
نصوری تاکید کرد: کار دیگری که باید در این زمینه انجام داد این است که باید مردم و جامعه از حالت بی تفاوتی در دوران غیبت خارج شوند و هر روز که به دوران غیبت افزوده می شود احساس زیان داشته باشیم چرا که همین بی تفاوت بودن ها باعث می شود تا غیبت همچنان ادامه پیدا کند.
معاون ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت در پایان خاطرنشان کرد: اگر باور داشته باشیم همانطور که در غیبت امام(عج)، مردم موثر و مقصر بودند، به همان شکل می توانند در ظهور امام(عج) نیز موثر باشند، افراد از بی تفاوتی خارج می شوند و انتظار پویا و پرتحرک برای زمینه سازی ظهور پررنگ شده و آسیب ها به حداقل می رسد.
آخرین ویرایش
در 1399/9/1 09:45

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
01133311830
ساری . خیابان انقلاب . کوچه خسرویه . روبروی درب پارکینگ اداره دارائی ،ساختمان موقوفه افراپلی .طبقه اول
پیامک
30001366