بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان مازندران ترویج و تعمیق فرهنگ مهدویت هدف ما است . هم‌اکنون 34 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

اقدامات امام حسن عسکری (ع) در زمینه‌سازی دوران غیبت

حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا نصوری:حجت‌الاسلام نصوری گفت: امام حسن عسکری (علیه‌السلام) برای ورود و آمادگی شیعه به دوران غیبت صغری و برای این که مردم در دوران غیبت دچار حیرت و بحران نشوند، اقداماتی را انجام دادند که از جمله آنها جمع‌آوری روایات ظهور، ...
حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا نصوری، معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، با اشاره به میلاد باسعادت امام حسن عسکری (علیه‌السلام) در روز هشتم ربیع الثانی، عنوان کرد: امام حسن عسکری (علیه‌السلام) برای ورود و آمادگی شیعه به دوران غیبت صغری و برای این که مردم در دوران غیبت دچار حیرت و بحران نشوند، اقداماتی را انجام دادند.

جمع‌آوری روایات ظهور و غیبت توسط امام حسن عسکری (ع)

معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت اظهار داشت: یکی از اقدامات امام حسن عسکری (علیه‌السلام) جهت زمینه‌سازی دوران غیبت، جمع‌آوری روایاتی بود که از زبان اهل بیت (علیه‌السلام) درباره دوران غیبت و ظهور بیان شده بود.

حجت الاسلام و المسلمین نصوری افزود: امام حسن عسکری (علیه‌السلام)، مباحث غیبت را که بر اساس کلام اهل بیت (علیه‌السلام) و پیامبرگرامی اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) بیان شده بود، بین عموم مردم تبیین می‌کردند و نشر می‌دادند تا مردم با فضای بحث غیبت آشنایی داشته باشند.

وی تصریح کرد: یکی از کارهایی که امام حسن عسکری (علیه‌السلام) در دوران امامت خود انجام دادند، این بود که سوالاتی که از حضرت در مباحث زندگی مردم و فقه می‌شد، به کتب فقهی و یا برخی علما ارجاع می‌دادند تا این وضعیت در دوران غیبت برای مردم ملموس باشد.

کارشناس مباحث مهدویت اضافه کرد: امام حسن عسکری (علیه‌السلام) در برخی مواقع، از پس پرده با مردم سخن می‌گفتند و به صورت آشکار و عیان با مردم گفتگو نمی‌کردند تا مردم برای دوران غیبت آماده شوند.

تقویت سازمان وکالت توسط امام حسن عسکری (ع)

حجت الاسلام و المسلمین نصوری یادآور شد: ایجاد سازمان وکالت از جمله کارهایی بود که در زمان امامت امام صادق (علیه‌السلام) شروع شد و در زمان امام هادی (علیه‌السلام) و امام حسن عسکری (علیه‌السلام) به اوج خود رسید وامام حسن عسکری (علیه‌السلام) در زمان امامت خویش، سازمان وکالت را تقویت کردند.

معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت افزود: امام حسن عسکری (علیه‌السلام)، وکلایی را از مناطق مختلف دنیای اسلام انتخاب می‌کردند و برای آنها کرسی‌هایی برگزارمی کردند؛ احمد بن اسحاق در قم، علی بن مهزیار اهوازی در خوزستان از جمله وکلای امام حسن عسکری (علیه‌السلام) در آن زمان هستند، سازمان وکالت به صورت سری بود و کمک می‌کرد که جامعه شیعی از حالت بحرانی خارج شود.

امام حسن عسکری (ع)، 40 مرتبه حضرت مهدی (عج) را به مردم نشان دادند

حجت الاسلام و المسلمین نصوری عنوان کرد: امام حسن عسکری (علیه‌السلام) تا پایان دوران حیات خویش، اقدامات گسترده ای جهت حفظ حراست از حجت خدا انجام دادند و مسئولیت بسیار سنگینی به عهده داشتند؛ حفظ امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) در آن دوران بحرانی و خفقان حکومت عباسی کار سختی بود.

وی در پایان گفت: امام حسن عسکری (علیه‌السلام) به خاطر حفظ جان حضرت مهدی (عج)، آن حضرت را از دید دشمنان پنهان می‌کردند و از طرف دیگر باید فرزند خویش را به برخی شیعیان نشان می‌دادند تا به مردم ثابت کنند که پس از ایشان، جانشینی وجود دارد، به طوری که در روایات آمده است که امام حسن عسکری (علیه‌السلام) حدود 40 مرتبه حضرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) را به افراد معتمد نشان دادند.
آخرین ویرایش
در 1399/9/5 07:11

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
01133311830
ساری . خیابان انقلاب . کوچه خسرویه . روبروی درب پارکینگ اداره دارائی ،ساختمان موقوفه افراپلی .طبقه اول
پیامک
30001366