بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان مازندران ترویج و تعمیق فرهنگ مهدویت هدف ما است . هم‌اکنون 34 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

سلسله مباحث: زندگی مهدوی در اخلاق و اوصاف منتظران "بخش اول "

اخلاق فردی وانواع آن:
1- ایمان و خدا محوری
1-1تعریف ایمان:ایمان نوری است که دل را روشن می کند و انسان را از بت پرستی ، هوا پرستی و دنیا پرستی نجات میدهد مثل ایمان به خدا و معاد که خداوند بارها اهل ایمان رابا آن خطاب می کند :«یا ایّهاالذّین آمَنوا...»
2-1 مراحل ایمان:
الف) ایمان زبانی ب) ایمان قلبی
ایمان، تنها گفتن « شهادتین » و اقرار زبانی نیست هم اعتقاد قلبی است، هم اقرار زبانی، هم عمل با اعضا و جوارح . نمود عینی ایمان ، در عمل آشکار میشود. به تعبیر امیرالمومنین علی (ع) که می فرماید : بالصّالحات یُستَدلُّ عَلَی الایمانِ به وسیله کارهای شایسته بر ایمان استدلال می شود. شرح نهج البلاغه ،ابن ابی الحدید ص 200
3-1 آفات ایمان:
یکی از موارد ایمان ، ایمان به حضرت مهدی(عج) می باشد و آفاتی که باعث می شود انسان از این عقیده دست بردارد،شک و تردید می باشد و دشمنان دین همواره می کوشند تا با طرح شبهه ها و اشکالات، این عقیده را متزلزل کنند. که« امام زمان(عج) در این باره خطاب به جمعی از شیعیان که پس از امام عسکری(ع) دچار شک و تردید در امامت شده بودند می فرماید:خداوند،ما و شمارا از فتنه مصون بدارد و روح یقین راعنایت کند و همه ی ما را از فرجام بد نگه دارد.به من خبر رسیده که گروهی از شما در دین دچار شک شده و در امامت امامان خود تردید و حیرت پیدا کرده اند ما از این جهت اندوهناک شدیم و درباره ی شما متاسف و ناراحت گشتیم....» در مورد اینکه شما در دین دچار شک و تردید شدید و وقتی این خبر را شنیدم اندوهناک شدم . بحارالانوار ج53 ص 178 "
نتیجه:ایمان به خدا،معاد،آخرت انسان را از ظلم و گناه باز می دارد و حفظ ایمان و دخالت دادن آن در تمام مراحل زندگی باعث می شود انسان در مسیر صلاح و کمال حرکت کند که به این حرکت خدامحوری میگویند که پیامبر (ص) هم در این زمینه می فرماید : لایقبل ایمان بلاعمل و لا عمل بلا ایمان ، ایمان بدون عمل و عمل بدون ایمان پذیرفته نیست( میزان الحکمه حدیث 1290) پس عمل بدون ایمان نوعی نفاق و تظاهر است و ایمان بدون عمل هم ایمان واقعی نیست بلکه باید در زندگی و رفتار مومن اثر کند.
2- زندگی معنوی
همان قدر که نشاط و شادابی و تفریحات سالم و مراعات بهداشت و فعالیت های علمی آموزشی برای انسان لازم است و از توصیه های اسلام می باشد نیاز روحی و معنوی از تاکیدات اسلام است و این موارد هرگز جای نیاز روحی و معنوی را نمی گیرد
برای تاکید این سخن:
1- از رفتار پیامبر(ص) در زندگی خود استفاده می کنیم که پیامبر (ص)کارهای خانه را به سه بخش تقسیم می کرد :1- بخشی برای خدا 2- بخشی برای خانواده 3- بخشی برای امور شخصی خویش مکارم الاخلاق
2- یکی دیگر از تائیدات اینکه کارهای یومیه جای نیاز روحی و معنوی را نمی گیرد این است که نماز های یومیه به پنج وقت اختصاص دارند برای این است که همیشه به یاد خدا باشیم و معنویت را از زندگی حذف نکنیم چون این امر باعث می شود به خودمان زیان برسانیم.
روش و چگونگی داشتن یک زندگی همرا با معنویت : زندگی معنوی به این است که از یاد نبریم ما بنده ایم خدایی داریم وهر چه داریم نعمت های اوست پس باید شکر گذار باشیم و در پی کسب رضای او باشیم.
در یکی از دعاهای امام زمان(عج) است : وَاجعَلنی مِمّن لایبسُطُ کَفّا اِلّا الیکَ ، مرا از آنان قرار بده که جز درگاه تو دست طلب نگشایم " : بحارالانوار ج98 ص326 زیارت ناحیه مقدسه
و در جایی دیگر امام باقر(ع) می فرماید:هیچ چیز نزد خدا محبوب تر از آن نیست که از او درخواست شود. " بحارالانوار ج66ص393"
در نتیجه وقتی سایه ای از معنویت و یاد خدا بر زندگی ما باشد خدا هم بنده اش را دوست خواهد داشت و به او عنایت خواهد کرد.
خداوند به حضرت داوود وحی کرد : ای داود! در دوران خوشی و راحتی مرا یاد کن تا من هم دعای تو را در ایام رنج و ناراحتی استجابت کنم. " بحارالانوار ج 9ص381 "
آخرین ویرایش
در 1398/11/1 13:09

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
01133311830
ساری . خیابان انقلاب . کوچه خسرویه . روبروی درب پارکینگ اداره دارائی ،ساختمان موقوفه افراپلی .طبقه اول
پیامک
30001366